Żywienie żółwi lądowych zimą

Żywienie żółwi lądowych ( z rodzaju Testudo ) zimą.

   W naturalnym środowisku o tej porze roku nasz żółw spałby twardo oczekując na przyjście wiosny. W niewoli często zdarza się, że z różnych powodów zimowanie nie jest przeprowadzane. Układając naszemu żółwiowi jadłospis w tym okresie, należy pamiętać  przede wszystkim o zachowywaniu umiaru w ilości i kaloryczności pokarmu.

Podstawę diety nadal powinny stanowić rośliny polne, jako że ich dostępność jest w tym okresie niska, najlepiej przygotować sobie susz w czasie ich dostępności. Najlepiej suszyć rośliny już od wiosny, aż do jesieni, tym sposobem zdobywamy większą różnorodność gatunków.

Jeśli nie przygotowaliśmy się z suszem na przyjście zimy, nic straconego – na rynku jest wiele firm oferujących susz z roślin polnych. Powoli zaczynają się pojawiać także mieszanki suszu dedykowane żółwiom lądowym.

Wiele żółwi ma opory przed przestawieniem się na susz. Aby uniknąć stresu związanego z odmawianiem przez gada jedzenia, warto przygotowywać go do jedzenia tego typu pokarmu  już późnym latem i jesienią. Początkowo mieszając susz ze świeżym zielskiem.  Dobrym sposobem na namówienie żółwia do jedzenia suszu jest namaczanie go w wodzie, skraplanie delikatnie sokiem np z marchwi lub ogórka, lub mieszanie z drobno startym, lubianym przez żółwia pokarmem – np dynią czy cukinią. Kilku dniowe głodówki również bywają bardzo pomocne 😉

 

Oprócz suszonych roślin mamy także spore pole do popisu w hodowli roślin dla żółwi. Do popularnych roślin jadalnych, często uprawianych w naszych domach, należy np trzykrotka, zielistka, fiołek afrykański, aloes, grubosz, coleus, kaktus wielkanocny, echeveria, gasteria, haworthia, opuncja bazylia, melisa, mięta, tymianek.  Dobrym pomysłem jest także samodzielne wysiewanie roślin. W sklepach ogrodniczych można dostać nasiona roślin polnych takich jak mniszek, babka czy koniczyna. Od czasu do czasu można podać kiełki, nasiona do ich wysiewu można znaleźć w sklepach ogrodniczych oraz ze zdrową żywnością. Kiełki są jednak pokarmem wysokobiałkowym, dlatego powinnny być podawane sporadycznie i raczej w okresie wiosennym.

Z jadalnych roślin dostępnych w sklepach mamy do wyboru: sałatę rzymską, rukole, roszponkę, pak czoi, karczochy, cykorię, jarmuż. Wybierajmy te z upraw ekologicznych. Od czasu do czasu możemy poczęstować żółwia cukinią, ogórkiem, dynią lub brukselką, pamiętając jednak, że warzywa nie powinny być stałym elementem diety.

Jako urozmaicenie, dodatek, możemy także wspomóc się granulatami. Spis polecanych granulatów znajdziecie tutaj: http://www.spz-testudo.pl/2018/01/06/gotowe-pokarmy-dla-zolwi-ladowych/

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *