Wybieg zewnętrzny

 

 

Wybieg zewnętrzny powinien być obowiązkowym wyposażeniem każdego opiekuna żółwi lądowych, zwłaszcza tych gatunków, dla których polski klimat jest odpowiedni i umożliwia przebywanie całodobowo na zewnątrz od wiosny do jesieni.  Do tych gatunków należą m.in.  żółwie greckie, stepowe, mauretańskie, obrzeżone.

Taki wybieg możemy zbudować zarówno w ogrodzie jak i na balkonie. Należy pamiętać jednak o odpowiednich zabezpieczeniach.

Wybierając miejsce na wybieg w ogrodzie decydujmy się na miejsce z dala od ulicy, spokojne, dobrze nasłonecznione, zwróćmy także uwagę na rośliny porastające dany teren – czy na pewno będą bezpieczne dla żółwia.

Ogrodzenie wybiegu można zbudować na różne sposoby. Do najpopularniejszych należą deski, kamienne bloczki, murki i siatki.  W przypadku ostatniej opcji, należy siatkę zabezpieczyć tak, aby żółw nie miał możliwości się po niej wspinać. Każde ogrodzenie należy wkopać w ziemie ,aby uniemożliwić żółwiowi podkopanie się i ucieczkę. Można także położyć siatkę pod warstwą darni. Oprócz tego wybieg powinien być zabezpieczony przed drapieżnikami – w tym celu najlepiej od góry także rozciągnąć siatkę.

Wielkość wybiegu powinna znacznie przekraczać wymiary terrarium. Im większy tym lepszy – duża przestrzeń daje żółwiom możliwość  zaspokajania ich naturalnych potrzeb – w naturze zwierzęta te każdego dnia przemierzają znaczne odległości .  Duża powierzchnia ma też znaczenie kiedy utrzymujemy więcej niż jednego osobnika na danym terenie – aby zminimalizować ryzyko konfliktów zwierzęta nie powinny być skazane stale na swoje towarzystwo.  Więcej o trzymaniu żółwi w grupach możecie poczytać tutaj → KLIK

W skład wyposażenia wybiegu obowiązkowo powinny wchodzić kryjówka oraz basen z wodą. Pamiętajmy o stworzeniu zacienionych miejsc, dobrze sprawdzą się w tym celu bardziej rozłożyste rośliny jak np hosta, chrzan, rozłożyste, wysokie trawy, itp , kryjówki zrobione z połówek doniczek, naturalnie wykopane nory, duże konary drzew itp. Basen z wodą powinien być na tyle duży, aby zwierze miało możliwość całe do niego wejść.

Dobrym pomysłem, zwłaszcza dla bardziej ciepłolubnych gatunków, jest postawienie na wybiegu szklarni i/lub ocieplanego domku. Można do nich pociągnąć elektryczność i zamontować promiennik ciepła lub np kable grzewcze w ścianach domku. Dzięki takim dodatkom gady będą mogły dłużej cieszyć się przebywaniem na zewnątrz.

Jeżeli teren na wybiegu  nie jest szczególnie obfity w różne gatunki roślin jadalnych warto je dosadzić w różnych miejscach dzięki czemu żółw będzie mógł penetrować teren w poszukiwaniu najsmaczniejszych kąsków 🙂 Przykłady roślin łatwo dostępnych, które sprawdzą się na wybiegach:

 • malwa,
 • nasturcja,
 • lwia paszcza,
 • smagliczka,
 • żagwin,
 • maciejka,
 • nagietek,
 • petunia,
 • macierzanka,
 • malina, truskawka, jagoda, jeżyna,
 • niezapominajki,
 • fiołki (w tym np bratki),
 • echeveira,
 • ślazówka,
 • rozchodnik, rojnik,
 • drzewko hibiskusa,
 • hebe,
 • lawenda,
 • fuksja,
 • turzyca,
 • zioła: bazylia, tymianek, oregano…

W przypadku wybiegu balkonowego zasady są podobne. Można zabudować barierki balkonu deskami tworząc ogrodzenie lub postawić gotową skrzynię w której urządzimy wybieg. Pamiętajmy o siatce zabezpieczającej przed ptakami drapieżnymi, nawet w centrach miast może zdarzyć się, że taki ptak zapoluje na mniejszego gada na balkonie.  Jako podłoże najlepiej umieścić na nim darń porośniętą różnymi gatunkami roślin jadalnych. Niezbędne tutaj także są basen oraz kryjówka.

Ładnie urządzony wybieg zarówno balkonowy jak i ogrodowy może stać się prawdziwą ozdobą.  Oprócz tego daje nam możliwość zaobserwowania naturalnych zachowań żółwi, które na świeżym powietrzu wykazują znacznie większą aktywność niż w domowych terrariach. Przebywanie na zewnątrz ma dla gadów wiele zalet. Naturalne promieniowanie słoneczne, bodźce ze środowiska zewnętrznego takie jak wiatr, deszcz, latające owady – to wszytko sprawia, że zwierze jest bliżej natury.

Urządzając wybieg warto przejrzeć zdjęcia z naturalnego środowiska, z którego pochodzi nasz gad i na nich się wzorować.  Dla gatunków tropikalnych stwórzmy gęsto obsadzony roślinami wybieg, na którym utrzyma się wyższa wilgotność, gdzie będą mogły czuć się bezpiecznie buszując w zaroślach. Dla gatunków stepowych z kolei stwórzmy przestrzeń nieco bardziej otwartą, z dużą ilością przeszkód w postaci kamieni, konarów, nor. Urozmaicony teren wybiegu zmotywuje zwierze do ruchu i zapobiegnie nudzie 🙂

Część gatunków powinna spędzać znaczną większość roku na zewnątrz. Żółwie stepowe czy greckie doskonale odnajdują się w naszym klimacie. Wybieg powinien być tak zabezpieczony, żeby można było żółwia zostawić na noc na wybiegu, bez potrzeby przenoszenia go do domu i narażania tym sposobem na stres. Dobowe wahania temperatur są naturalne dla tych gatunków i o ile temperatury jesienią nie spadają na długo poniżej 10 st, nasze zwierze jest zdrowe, dorosłe, planujemy je zimować, to spokojnie możemy zostawić je na dworze.  Pamiętajcie, że maluchy są mniej odporne, delikatniejsze. W ich przypadku lepiej zachowywać większą ostrożność przy spadkach temperatur.

Pamiętajmy przede wszystkim, że żółwie to dzikie zwierzęta, naszym zadaniem jest zapewnienie im warunków jak najbardziej zbliżonych do naturalnych uwzględniając potrzeby danego gatunku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *