Terrarium dla żółwia

To jak powinno wyglądać nasze terrarium jest uzależnione od posiadanego przez nas gatunku żółwia. Dlatego przy projektowaniu zbiornika należy zapoznać się z wymaganiami gatunku, sprawdzić warunki panujące w jego środowisku naturalnym, przejrzeć zdjęcia z obszaru jego występowania.

Przyjmuje się, że minimum wielkości zbiornika powinno być 8 x długość pancerza na 4 x długość pancerza. Więc np dla 20cm żółwia minimalne wymiary zbiornika to 160 cm x 80cm. Oczywiście obowiązuje zasada – im większy tym lepszy 🙂

BUDOWA

Terraria mogą być otwarte ( w formie skrzyni) lub zamknięte. Te pierwsze sprawdzą się dla gatunków bardziej sucholubnych, dla dorosłych osobników. Maluchy zazwyczaj powinny mieć wyższą wilgotność, więc w ich przypadku dobrze sprawdzą się terraria zamknięte, lub zamknięte np tylko w połowie. Dla malców na początek można użyć kast budowlanych lub pudełek typu samla z ikea.

Można niewielkim kosztem wykonać terrarium własnoręcznie. Wystarczy kilka narzędzi, czas i chęci 🙂 drugą opcją jest zamówienie terrarium u stolarza / osoby zajmującej się robieniem terrariów lub ewentualnie odkupieniem już gotowego zbiornika ( przy wyborze tej opcji, jeśli terrarium było używane,  należy pamiętać o dezynfekcji, ponieważ nie wiadomo czy poprzedni mieszkaniec nie był nosicielem jakiegoś patogenu).

Mamy sporą dowolność w wyborze materiałów do budowy terrarium, co daje nam możliwość dopasowania zbiornika do własnych potrzeb, możliwości i wystroju mieszkania. Można użyć płyt OSB lub meblowych, które kolorystycznie wkomponują nam się do wnętrza. Takie płyty należy zabezpieczyć przed wilgocią. Jeśli wybierzemy lakiery to należy pamiętać o dokładnym wywietrzeniu skrzyni przed wpuszczeniem mieszkańców, żeby nie podtruć ich oparami. Można też spód zabezpieczyć grubą folią lub gumolitem.

Zdecydowanie odradzam terraria szklane dla żółwi. Zazwyczaj żółw męczy się w takim zbiorniku próbując przejść przez szkło ( dodatkowo drapiąc szybę, która w szybkim czasie zaczyna wyglądać fatalnie), takie zbiorniki są zazwyczaj niewielkie, szybko robi się w nich zaduch, nie mają prawidłowej cyrkulacji powietrza.

Dobrą opcją w jest wstawienie szybki np na połowę przedniej ściany terrarium – żółw nie będzie widział przez szkło, a my będziemy mieć lepszy widok na wnętrze terrarium.

PODŁOŻA

To jakie podłoże wybrać to częsty dylemat początkujących opiekunów gadów 🙂 Podstawowym podłożem, które sprawdzi się u wszystkich gatunków to ziemia z gliną ( lub po prostu gliniasta, zbita ziemia). Taką ziemię można wykopać z ogródka, można też zakupić ziemie bez nawozów i dodać do niej gliny wędkarskiej. Podłoże musi być przede wszystkim stabilne, żeby dawało oparcie łapom, nie osuwało się pod ich naporem. Warstwa ziemi powinna być dość gruba, żeby zwierze mogło się całe wkopać. Są gatunki dla których jest to bardzo istotne, np żółwie stepowe.

Dobrym urozmaiceniem będzie położenie płatów darni – czyli wykopanego trawnika. Fajnie, jeśli znajdą się tam też jadalne chwasty. Można też samemu wysiać trawę, natomiast darń, z rozwiniętym już systemem korzeniowym  jest wytrzymalsza, zwłaszcza ma to znaczenie przy większych osobnikach. Darń pomaga utrzymać wyższą wilgotność, daje dobre oparcie łapkom, jest ciekawym urozmaiceniem dla żółwia.

Z podłoży, które zdecydowanie odradzam to:
❌ kostka bukowa – nie daje odpowiedniego oparcia łapom, co może powodować problemy ze stawami, jest sucha, nie zapewnia odpowiedniej wilgotności,

❌piasek – sam piasek, jak wyżej, jest zbyt sypki. Może też się zdarzyć że żółw zje piasek, chociażby przypadkowo, kiedy piach oblepi jedzenie – zapiaszczenie jelit może prowadzić do zaczopowania. Piasek można potraktować jako dodatek do gliniastej ziemi,

kostka kokosowa – przede wszystkim znowu jest to podłoże niestabilne, dodatkowo pyli co może podrażniać oczy i drogi oddechowe

Jako dodatkowe elementy do podłoża polecam:
✔liście np z brzozy, olchy, wierzby, jabłoni. Fajnie sprawdzają się w kryjówkach i jako „kołderka” do zimowników 🙂 Nie pleśnieją tak szybko jak np siano.

 

✔Mech torfowiec – można zakupić kostki tego mchu do namaczania. Fajnie się sprawdza w zbiornikach gdzie potrzebujemy osiągnąć wyższą wilgotność, np u żabuti. Można rozłożyć go na ziemi lub umieścić w kryjówkach.

✔Ściółka lniana – sama w sobie jest zbyt sypka i sucha aby stanowiła dobre podłoże bazowe, jednak nieźle się sprawdza jako warstwa wierzchnia na ziemi przy dużych żółwiach. W naszym przypadku poszła do lamparcich – ułatwia znacząco zbieranie nieczystości. Przetestowałam też w zbiorniku u żabuti – nie wpływała negatywnie na wilgotność ani nie pleśniała.

✔Płaty kory – jako dodatkowy element wystroju, urozmaicenie będzie ok. Najlepiej w suchej strefie w okolicach lampy.

WYSTRÓJ

Idąc dalej w urządzanie zbiornika trzeba wspomnieć o obowiązkowych elementach jakimi są basen na wodę i kryjówka.

Basen na wodę powinien być na tyle duży, żeby żółw mógł cały do niego wejść i na tyle płytki żeby głowa żółwia mogła swobodnie wystawać nad powierzchnią wody. Polecam baseny z cięższych materiałów, np ceramiczne podstawki pod doniczki. Plastikowe będą ciągle wywracane a zawartość rozlana. Dla dużych żółwi w roli basenów sprawdzą się np kocie kuwety.

Warto umieścić basen w okolicy lampy grzewczej. Parująca woda będzie podnosić wilgotność, w dodatku będzie nieco cieplejsza, więc żółw zapewne doceni 🙂

Kryjówki mogą być przeróżne. Płaty kory, rozłożyste rośliny, doniczki ( najlepiej przecięte na pół, żeby żółw mógł się dodatkowo zakopać), gotowe drewniane czy plastikowe domki. Dla większych żółwi sprawdzą się np odwrócone skrzynki po jabłkach czy budy zbite z desek.

W kryjówkach, a przynajmniej w jednej kryjówce, warto jest utrzymać wyższą wilgotność. Żółw wg potrzeb będzie miał możliwość wyboru odpowiedniego miejsca. Zwłaszcza maluchy powinny mieć taką możliwość. Młode żółwiki w naturalnym środowisku większość czasu spędzają w  ukryciu, gdzie panuje wyższa wilgotność.

W zależności od posiadanego przez nas gatunku powinniśmy się inspirować innym środowiskiem. I tak np żółwie żabuti docenią gęsto obsadzone roślinnością terrarium co nie koniecznie dobrze sprawdzi się u żółwi stepowych.

Rośliny, które u mnie dobrze się sprawdzają w terrariach to np juka czy dracena. Z mniejszych różnego rodzaju sukulenty, paprocie szybko zostają zniszczone lub zjedzone. Można wykopać rozłożystych traw, które będą odporne na taranującego je gada i dadzą dodatkowo schronienie.

Jako urozmaicenie terenu warto dodać kamieni i korzeni, konarów do wspinaczki. Dobrą opcją jest umieszczenie płaskich kamieni pod lampą, żółwie lubią się na nich wygrzewać.

Płaskie kamienie ułożone wokół basenu zmniejszą ilość ziemi wnoszonej do wody.

OŚWIETLENIE

Oświetlenie pełni ważną funkcje w terrarium. Nie tylko powinno dawać ciepło oraz emitować promieniowanie UV,  dla dobrego samopoczucie gada ważna jest też odpowiednia jasność zbiornika. Aktualnie najlepszą opcją na rynku są metahalogeny (ważne żeby wybierać od sprawdzonych producentów, nie chińskie zamienniki, które mogą być szkodliwe!) (my używamy metahalogenów rep tech i reptiles expert) . Dodatkowo można doświetlić zbiornik np ledami.

Do ogrzewania terrariów żółwi nie stosujemy kamieni grzewczych, kabli ani mat grzewczych – ogrzewanie gada od spodu jest nienaturalne i może być szkodliwe.

DODATKOWE SPRZĘTY

Z dodatkowego wyposażenia na pewno przyda nam się:

✔termometr i higrometr – polecam takie z sondą,

 

✔ timer – będzie włączał i wyłączał lampy o określonych porach,

 

✔generator mgły –  można zamontować zwłaszcza u gatunków tropikalnych. nigdy nie stosowałam, więc nie mogę w tym miejscu nic konkretnego polecić 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *